Chia semínka - zdroj vysoké energetické hodnoty, bílkovin a minerálů

chia-semínkaChia semínko nebo-li šalvěj hispánská je přírodní olejnaté semeno, které obsahuje 30% olejů a je velmi bohaté na živiny. Je to silný antioxidant a proto je vhodným bojovníkem proti stárnutí. Chia semínko je zdrojem vysoké energetické hodnoty, bílkovin, vlákniny, minerálů, omega-3 mastných kyselin.

Chia semínko obsahuje 5 x více vápníku než kravské mléko, 3 x více železa než špenát, 15 x více hořčíku než brokolice, 3x více omega-3 kyselin než v sóji a 2x více draslíku než v banánech. Má velké sytící schopnosti, čímž zvyšuje objem potravy. Už v dobách Aztéků stačila jedna hrst semínka a měli energii a sílu na celý den. Chia je velkým dodavatel vápníku potřebný pro vývoj pohybového aparátu u dětí, sportovců a také je velmi vhodné zejména u žen po menopauze, aby se zabránilo osteoporóze. Vápník obsažený v chia se dokáže v těle plně vstřebávat a to v důsledku přítomnosti bóru, který je zde také obsažen.

Kromě vápníku, železa a hořčíku je semínko zdrojem dalších minerálů jako jsou fosfor, mangan, sodík, chrom, kobalt, síra, zinek, draslík a vitamínů A,B1,B2,B3, B9, B12, B15, B17, C,E.

Účinky chia semínka jsou velmi široké, především zvyšuje imunitu, díky vitamínu B15 je antistresové, zlepšuje vývoj a regeneraci tkání během těhotenství a při kojení, rovněž i při růstu a vývoji dítěte a rychlou regeneraci po porodu.

Pozitivně působí na pokožku, protože ji dokáže hydratovat zevnitř, rovněž chrání před dehydratací organismu, protože na sebe dokáže navázat velké množství vody a díky tomu je tělo zevnitř skvěle hydratováno.

Přispívá ke snižování hladiny škodlivého cholesterolu, je vhodné pro diabetiky, protože stabilizuje hladinu cukru v krvi, celiaky (neobsahuje lepek). Je velkým pomocníkem při fyzickém i psychickém vypětí, odstraňuje záněty, bolesti kloubů, svalů a rovněž zkracuje dobu regenerace svalů. Podporuje růst svalové hmoty, protože obsahuje až 20% rostlinného proteinu.

Je velmi vhodné při hubnutí a redukčních dietách a velmi oblíbené u vegetariánů a veganů. Podle posledních výzkumů je prevencí vzniku Alzheimerovy choroby a lupénky, snižuje krevní tlak a riziko mozkových příhod, prevence vzniku rakoviny.

Podporuje metabolismus, je velmi vhodné při zácpě, podporuje kvalitu kostí, vlasů, správnou funkci ledvin, jater, plic, žlučníku a v neposlední řadě je pomocníkem při problémech s prostatou.

A co dodat na závěr - stačí pravidelně konzumovat chia semínka a vyhneme se tak celé řadě zdravotních komplikací a nemocí. :-)


Chia-seminka-napoj


 

Koupit Chia semínka BIO
Chia semínka BIO
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.