Irský mech

Irský mech, latinsky chondrus crispus, česky puchratka kadeřavá, se svojí strukturou a složením řadí mezi červené řasy, přestože ten náš má velmi světlou až skoro průsvitnou anebo fialovou barvu. Díky obsahu řady minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, jako jsou vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, jód, železo nebo zinek, a zároveň nízké akumulace těžkých kovů, např. arzenu nebo olova, má pozitivní účinky na lidské zdraví. Dále bylo objeveno, že polysacharidy z mořských řas vykazují imunomodulační, protinádorové, antitrombotické, antikoagulační, anti-mutagenní, protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové aktivity včetně těch proti HIV, herpesu a hepatitidě. Irský mech působí pozitivně na klouby, šlachy a kosti, na pleť, na respirační problémy, mentální a emoční zdraví, pomáhá při detoxikaci organizmu a regulaci funkce štítné žlázy. Zklidňuje a chrání sliznici orgánů v těle včetně té střevní, pročež některé výzkumy podporují hypotézu, že konzumace mořské řasy může přispět k vyšší obranyschopnosti organismu.

Vysoká výživová hodnota mořských řas je dána především významným obsahem rostlinných bílkovin a nízkým obsahem tuku. Další důležitou složkou jsou pak vitamíny, a to C, A, E a vitamíny skupiny B. V chloroplastech řas jsou navíc obsaženy polyfenoly a různé druhy fotosyntetických a přídatných pigmentů s antioxidačními účinky. Tato mořská řasa také obsahuje taurin a další aminokyseliny na bázi síry, které chrání klouby před infekčními organismy, jež mohou v budoucnosti způsobit např. artritidu.

Chemické složení řas je však proměnlivé a závisí na mnoha různých faktorech, jako jsou konkrétní druh řasy, geografická lokalita, doba sběru, teplota vody nebo intenzita světla. Naprosto klíčová je pak samozřejmě čerstvost a metoda zpracování. Doporučujeme vám vybírat si čerstvý Irský mech sbíraný na kontrolovaném mořském pobřeží a zpracovaný s co možná nejmenším zásahem člověka. Irskému mechu s biocertifikátem se však raději vyhněte, jelikož ten je pěstován v solných kádích v průmyslových halách.

Irský mech, konzumovaný jako řasa, vývar nebo gel pomáhá při různých problémech a uklidňuje gastrointestinální problémy a záněty v těle. Karageninové sloučeniny a minerály v něm obsažené podporují růst a regeneraci pojivové tkáně, zvyšují její sílu a pružnost.

Čerstvě připravený gel prospívá zdraví klubů, a to především těm s tekutinou ve vaku, jako jsou kolena, kyčle a ramena, neboť jim přináší potřebnou vlhkost a výživu. Může také uklidnit a posilovat dýchací cesty, zvlhčovat sliznice a zlepšovat stav a pružnost kůže. Posiluje též vazivové tkáně a chrupavky a pomáhá omezovat otoky.

Čerstvý Irský mech kromě jiného vyhlazuje pokožku, vyplňuje případné vrásky a napomáhá růstu vlasů a nehtů. Je skvělý pro mozek, fungování paměti a dá se využít i pro zharmonizování emocí, jako jsou deprese, vztek, úzkost či náladovost. Působí detoxikačně a můžete jej mimo jiné použít jako pleťovou masku nebo jej přidat do koupele. Jeho schopnosti absorbovat živiny se využívá i pro získání řasové biomasy vhodné pro výrobu doplňků stravy, především s obsahem jódu, jako jsou naše lahodné soli s irským mechem.


Recept na malinovo - tvarohový nepečený dort s Irským mechem

Tip na lehký nepečený dort s Irským mechem - vyzkoušejte jednoduchý nedělní dezert. Želatinu na zahuštění zde nahradíme Irským mechem. Irský mech je mořská řasa, ručně sbíraná v moři a přirozeně konzervovaná mořskou solí v RAW kvalitě. Je to vlastně rostlinný kolagen, bohatý na minerály a vitamíny. Na ozdobení použijeme 100% nepražené drcené kakaové boby, což jsou sušené plody kakaovníku. Mají vysoký obsah vitaminů a minerálů, někteří je dokonce považují za superpotravinu. V drcených nepražených kakaových bobech je zachováno nejvíce živin.


irsky-mechirsky-mech-fialovyIrský mech mixHimalájská sůl s Irským mechem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.