Čaj Matcha

matchaMatcha je jedinečný práškový čaj, který má tisíciletou historii, nejprve v Číně a od 12. století i v Japonsku. Obsah aminokyselin ovlivňuje chuť, protože vyšší obsah aminokyselin zvyšuje sladkou chuť čaje. Pokud je čaj hořký, pak má pravděpodobně nižší obsah aminokyselin a větší množství katechinu. Výživové rozbory ukazují, že matcha obsahuje široké spektrum živin, vápník, železo, vitamin C, ale také vlákninu.

Matcha - zdroj antioxidantů

Díky tomu, že listy zeleného čaje nejsou fermentovány, obsahuje matcha nejvíce antioxidantů v porovnání s fermentovanými čaji. Významný je obsah polyfenolů epikatechinu, epikatechingalátu, epigalokatechinu a katechinu. Díky těmto látkám působí čaj velmi prospěšně a preventivně proti mnoha obtížím.

Přes 400 účinných látek v čaji Matcha

V současné době je známo asi 400 různých látek, které jsou obsaženy v čajovém listě, jsou označovány jako účinné látky. Čajový list obsahuje hlavně: kofein, polyfenoly (taniny), flavanoly, flavonoidy, theofylin a theobromin, tuk, vosky, saponiny, éterické oleje, karoten, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E, K, enzymy, železité sloučeniny, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, stopové prvky a mnoho dalších. Má protizánětlivý účinek, zklidňují žaludek a střeva, léčí sliznice dýchacích cest při nachlazení. Theofylin povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje svalové křeče. Tvorbě zubního kazu zabraňuje přítomný fluor. Polyfenoly (třísloviny) se vyskytují ve všech pravých čajích a způsobují jejich lehce hořkou svíravou chuť a charakteristickou vůni. Po požití jsou absorbovány do různých orgánů. Jsou výbornými antioxidanty.

matcha dortMatcha pro vaření a pečení

Matcha se používá na výrobu sladkých, chlazených i osvěžujících čajů, jenž jsou vhodné pro běžné pití, dále je využitelná i k ochucování jídel při pečení a vaření, výrobě zmrzliny nebo koktejlů.

Energetická vzpruha a náhrada kávy

Matcha je vhodná i pro milovníky kávy. Silné dávkování může kávu nahradit a oživit tak alespoň dočasně pitný režim. Díky vysoké koncentraci L-theaninových aminokyselin dodává matcha většině uživatelů jemnou energetickou „vzpruhu“ trvající 3 až 6 hodin.

 

Koupit čaj Matcha tea BIO
Koupit čaj Matcha tea BIO